środa, 19 lipca 2017

Wakacje

Lipiec to rewelacyjny miesiąc na obserwacje motyli. Kręcąc się po łąkach Beskidu Niskiego można spotkać wiele mniej lub bardziej pospolitych gatunków:

Dostojka adype (Argynnis adippe)

Dostojka aglaja (Argynnis aglaja)
 Tajniki oznaczania trzech problematycznych dostojek zawarłem tutaj.

Czerwończyk dukacik (Lycaena virgaureae)

Mieniak tęczowiec (Apatura iris)
 W celu oznaczenia karłątków należy im spojrzeć głęboko w oczy...

... a dokładnie w czułki; czarne zakończenie buławek posiada karłątek ryska (Thymelicus lineola)...

...natomiast karłątek leśny (Thymelicus sylvestris) buławkę czułka ma w kolorze żółtym; UWAGA: buławki są dobrze widoczne tylko z perspektywy od przodu.
 Oznaczanie samic czerwończyków (Lycaena alciphron / hippothoe) to "wyższa szkoła jazdy", ale może i na ten temat kiedyś przyjdzie czas.

Czerwończyk zamgleniec (Lycaena alciphron), samica.

Dostojka niobe (Argynnis niobe).

Ogończyk wiązowiec (Satyrium w-album).

Przestrojnik trawnik (Aphantopus hyperantus).
 W sobotę przyjechali w entomologiczne odwiedziny Marta i Igor Długosz, i przez weekend razem eksplorowaliśmy rozległe łąki Beskidu Niskiego. Przez całą sobotę towarzyszyły nam m.in. pojedyncze świeżutkie modraszki ariony.

Modraszek arion (Phengaris arion).
 Obserwując w jednym miejscu przeplatki zauważyłem, że część osobników jest mniejsza, ciemniejsza i wyraźnie świeższa od zlatanych już trochę przeplatek atalii (Melitaea athalia).

Przeplatka (Melitaea sp.)
 Przyglądając się im z bliska wyszło na jaw, że z całą pewnością jest to inny gatunek (Melitaea aurelia / britomartis); na spodzie tylnego skrzydła, w jego zewnętrznej części, kolor wąskiej przepaski sąsiadującej z białymi półksiężycami jest wyraźnie od nich ciemniejszy. W celu dokładnego określenia gatunku niezbędne byłoby zaglądnięcie "w majtki", czyli wypreparowanie narządów kopulacyjnych.

Przeplatka (Melitaea sp.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz