Niespełna rok po pierwszym od dawna stwierdzeniu kalandry szarej, na podkarpackich ziemiach znowu zaobserwowano rzadkiego skowronka. Szczęśliwym znalazcą jest Grzegorz Biały, a ptak którego miał przyjemność obserwować to kalandra dwuplamista (Melanocorypha bimaculata) - gatunek znacznie rzadszy w środkowej Europie od kalandry szarej, jakkolwiek abstrakcyjnie brzmi to przy obserwacjach tej rangi.
Identyfikacyjne zadanie w tym przypadku jest utrudnione; Grzegorzowi nie udało się wykonać zdjęć w locie, które rozwiązałyby sprawę w zasadzie od razu. Kalandra dwuplamista to gatunek wybitnie krótkoogonowy w porównaniu do innych skowronków; na rozłożonym skrzydle i ogonie znajdują się również istotne cechy upierzenia, takie jak charakterystyczny wzór na sterówkach (białe wierzchołki sterówek zamiast "standardowych" białych boków ogona), czy brzeg skrzydła bez białej krawędzi. Spód skrzydeł kalandry dwuplamistej jest jaśniejszy w porównaniu do tego co można zobaczyć u kalandry szarej.
Na szczęście zdjęcia ptaka siedzącego są bardzo dobrej jakości, w związku z czym możemy się pokusić o zebranie całkiem solidnego zestawu cech. Co na nich widzimy?
Sprawę komplikuje stan upierzenia ptaka; wygląda na to, że jego "ubranko" dużo przeszło, przez co jest wyblakłe i wytarte; zwłaszcza w obrębie głowy utrudnia to ocenę ważnych cech rysunku, takich jak czarny kantar czy długa biała brew - u kalandry dwuplamistej rysunek na głowie powinien wyróżniać się jako kontrastowy.
Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki, że Komisja Faunistyczna potwierdzi to oznaczenie, dodając tym samym nowy gatunek do listy awifauny Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz